Tato webová stránka používá cookies

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookies. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby.

Otázky a odpovědi

Dotaz č.215

Jak je to se vstupní prohlídkou u dohod o provedení práce nezletilých osob.

V § 59 zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, není o nezletilých zmínka. V zákoníku práce v § 247 je povinnost zaměstnavatele zabezpečit pracovnělékařskou prohlídku. Nezletilý bude vykonávat nerizikovou práci v 1. kategorii a nebude vykonávat práce dle vyhlášky č. 180/2015 Sb., o zakázaných pracích a pracovištích.

Musí být u této lékařské prohlídky zákonný zástupce?

Odpověď

Pro adekvátní odpověď je nutno upřesnění pojmů.

Podle § 30 občanského zákoníku (č. 89/2012 Sb.) člověk zletilosti nabývá dovršením osmnáctého roku věku (před nabytím zletilosti se plné svéprávnosti nabývá přiznáním svéprávnosti, nebo uzavřením manželství).

Další paragrafy občanského zákoníku stanovují, že:

  • má se za to, že každý nezletilý, který nenabyl plné svéprávnosti, je způsobilý k právním jednáním co do povahy přiměřeným rozumové a volní vyspělosti nezletilých jeho věku,
  • udělil-li zákonný zástupce nezletilému, který nenabyl plné svéprávnosti, ve shodě se zvyklostmi soukromého života souhlas k určitému právnímu jednání nebo k dosažení určitého účelu, je nezletilý schopen v mezích souhlasu sám právně jednat, pokud to není zákonem zvlášť zakázáno; souhlas může být následně omezen i vzat zpět,
  • závislá práce nezletilých mladších než patnáct let nebo nezletilých, kteří neukončili povinnou školní docházku, je zakázána (dále jen „dítě“). Tito nezletilí mohou vykonávat jen uměleckou, kulturní, reklamní nebo sportovní činnost za podmínek stanovených zákonem o zaměstnanosti (č. 435/2004 Sb.),
  • nezletilý, který dovršil patnáct let a ukončil povinnou školní docházku (dále jen „mladistvý“), se může zavázat k výkonu závislé práce podle zákoníku práce, zákonný zástupce nezletilého, který nedosáhl věku šestnáct let, může rozvázat jeho pracovní poměr nebo smlouvu o výkonu práce zakládající mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem obdobný závazek, pokud to je nutné v zájmu vzdělávání, vývoje nebo zdraví nezletilého, způsobem stanoveným zákoníkem práce.

Pokud nezletilá osoba bude vykonávat práce zařazené pouze do 1. kategorie a nebude vykonávat činnosti, pro které je předepsána zdravotní způsobilost jinými právními předpisy (např. činnosti epidemiologicky závažné, řízení motorových vozidel), platí pro posuzování zdravotní způsobilosti této osoby ucházející se o zaměstnání ustanovení § 59, odst. 1, písm. b2) zákona o specifických zdravotních službách (ustanovení platí pro všechny osoby ucházející se o zaměstnání bez rozdílu věku) což znamená, že zaměstnavatel může požádat o stanovisko registrujícího lékaře.

Mj. lékařské prohlídky dětí a mladistvých ke zjištění zdravotního stavu a zdravotní způsobilosti ke vzdělávání nebo v průběhu vzdělávání řeší § 6 až 8 vyhlášky o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče (č. 79/2013 Sb.) obdobně.

Publikováno v Poradce BOZP – otázky a odpovědi, 22. ročník, vydával ROVS

Dotaz č.214

Opakovaně je mi od jedné agentury nabízen kurz a následně pak i zkouška na odbornou způsobilost TECHNIK BOZP. Celé to přijde na více než 14 000.- Kč. Nevím jestli to pro svoji práci potřebuji, neboť jsem absolvoval u vás třítýdenní kurz BOZP, pak jsem vykonal úspěšně zkoušku na prevenci rizik a po dalších pěti letech v r. 2014 u vás opět po další zkoušce dostal nové osvědčení OZO v prevenci rizik.

Nikde se nemohu dopátrat zda tuto zkoušku pro rozšíření kvalifikace potřebuji. V té jejich mailové nabídce se to nedá zjistit. Můžete mi poradit?

Odpověď

I ROVS – Rožnovský vzdělávací servis s.r.o. pořádá akreditovaný přípravný kurz a autorizovanou zkoušku na profesní kvalifikaci TECHNIK BOZP. U naší nabídky, ale okamžitě zjistíte, že vy s kvalifikací odborně způsobilá osoba k zajišťování úkolů v prevenci rizik podle zákona č. 309/2006 Sb., v platném znění tuto zkoušku nepotřebujete, je pro vás zbytečná. Upozorňujeme totiž na to, že:

„Tato zkouška není určena pro držitele Osvědčení o odborné způsobilosti k zajišťování úkolů v prevenci rizik podle zákona č. 309/2006 Sb., v platném znění. Držitelé Osvědčení o odborné způsobilosti k zajišťování úkolů v prevenci rizik podle zákona č. 309/2006 Sb., v platném znění, mají nejvyšší kvalifikaci v oboru BOZP a nepotřebují zkoušku Technik BOZP.“

https://www.rovs.cz/zkousky/prevence-rizik/zkouska-technik-bozp-39-004-m-brno_e658

Pokud pořádající agentura tuto informaci nikde neuvádí, tak byste měl velmi zpozornět.

Stejný problém mají mnozí personalisté. Redakce časopisu  pro personalisty HR News se na nás obrátila se žádostí o vysvětlení této problematiky. Zde je článek, který se problematikou stupňů kvalifikací zabývá:

https://www.hrnews.cz/lidske-zdroje/legislativa-id-2698718/vzdelavani-v-oblasti-bezpecnosti-a-ochrany-zdravi-pri-praci-id-3339812

https://www.linkedin.com/groups/4248366

https://www.facebook.com/hrnews.cz

https://twitter.com/hrnews_cz

Publikováno v Poradce BOZP – otázky a odpovědi, 22. ročník, vydával ROVS

Dotaz č.213

Na internetových stránkách ROVS jsem našel informace k poskytování ochranných nápojů. Informace byla velmi pěkně zpracována, přesto bych se na Vás chtěl obrátit ohledně doplňujících informací, resp. vysvětlení některých skutečností, zejména se jedná o třídu práce I, tedy zaměstnance v kancelářích. Jak zjistím, že došlo ke ztrátě tekutin překračující hygienický limit 1,25 litru a že je tedy nutné začít poskytovat ochranné nápoje, za předpokladu, že se nebude jednat o mimořádně teplý den, který danou problematiku v třídě práce I upravuje v § 4 nařízení vlády č. 361/2007 Sb.?

Odpověď

Podle § 4a nařízení vlády č. 361/2007 Sb. se zjištění ztráty tekutin při zátěži teplem provede měřením jen tehdy, jde-li o práci vykonávanou ve speciálním ochranném reflexním oděvu, oděvu s aktivním chlazením a větráním, v pracovním oděvu, který omezuje odpařování potu, nebo je-li práce vykonávaná v prostředí, v němž je relativní vlhkost pracovního ovzduší vyšší než 80%.

V případě prací zařazených do třídy práce I a IIa je tímto nařízením vlády „konstatováno“, že při teplotách na pracovištích uvedených v tabulce 6, přílohy 1, části A, a venkovní teplotě vyšší než 30 °C, dochází u zaměstnanců za osmihodinovou směnu ke ztrátě tekutin 1,25 litrů a více.

Pokud teplota na pracovištích dosahuje tabulkových hodnot, ale venkovní teplota nedosáhne hodnoty 30 °C a více, ochranné nápoje se pro třídy práce I a IIa neposkytují.

Publikováno v Poradce BOZP – otázky a odpovědi, 22. ročník, vydával ROVS

Dotaz č.212

Lze uznat jako pracovní úraz úraz řidiče, který si v kabině vozidla ohříval oběd a opařil se vodou?

Není to zakázané nějakým právním předpisem nebo tato činnost může být zakázaná interním předpisem?

Odpověď

V případě opaření zaměstnance při chystání jídla v kabině vozidla nejde o pracovní úraz, protože se nejedná o přímou souvislost s plněním pracovních úkonů, protože podle § 274, odst. 1 zákoníku práce v přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů jsou (mimo jiné) úkony obvyklé v době přestávky v práci na jídlo a oddech konané v objektu zaměstnavatele.

Právním předpisem není zakázán ohřev jídla a nápojů v kabině vozidla s výjimkou doby řízení vozidla.

Zařízení pro ohřev jídla a nápojů není ani výbavou, která musí mít schválenou technickou způsobilost podle vyhlášky č. 341/2014 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, přílohy 12, části A (prováděcí předpis zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, § 75 a § 76).

Pokud v návodu výrobce vozidla není uveden zákaz ohřívání jídel a nápojů v kabině vozidla, může zaměstnavatel stanovit podmínky pro používání prostředků pro ohřev jídla a nápojů např. ve svém místním provozním bezpečnostním předpisu, který musí mít zpracován ve smyslu § 3 nařízení vlády č. 168/2002 Sb., kterým se stanoví způsob organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel povinen zajistit při provozování dopravy dopravními prostředky, jako doplňující informace. V žádném případě zaměstnavatel nesmí připustit, aby byly v kabině vozidla používány tepelné spotřebiče s otevřeným ohněm, z důvodu možnosti intoxikace osádky vozidla spalinami v uzavřeném prostoru (případně udušení osádky vozidla nedostatkem kyslíku) a z důvodu zvýšené možnosti vzniku požáru.

Publikováno v Poradce BOZP – otázky a odpovědi, 22. ročník, vydával ROVS

Dotaz č.211

Jaké jsou podmínky pro přepravu nebezpečných látek? Jedná se převoz 1 až 20 ks balení (kanystrů) chemikálií z pobočky na pobočku prádelny, převážně žíravých látek. Chemikálie převáží zaměstnanci společnosti osobními nebo užitkovými vozidly.

Převážené látky jsou NEUTRA (neutralizační prostředek na bázi kyseliny citrónové) a MONTI (Alkalická a sekvestrační přísada).

Odpověď

Protože se v obou případech jedná nebezpečné chemické směsi, vztahují se na jejich výrobu a distribuci přímo použitelná nařízení Evropské unie, kde je určeno, že pro tyto látky musí být zpracován bezpečnostní list. V bezpečnostních listech jsou uvedeny v kapitole 14. „Informace pro přepravu“.

Z bezpečnostního listu směsi NEUTRA vyplývá, že přípravek není nebezpečný z hlediska přepravy, a tudíž není potřeba přijímat žádná zvláštní opatření pro jeho přepravu. V kapitole 2. „Identifikace nebezpečnosti je uvedeno, že přípravek je dráždivý (Xi) s větou nebezpečnosti R 36 – Dráždí oči. Podle uvedené identifikace není potřeba pro manipulaci a používání směsi zpracovat písemná pravidla o bezpečnosti, ochraně zdraví a ochraně životního prostředí při práci s nebezpečnými chemickými látkami a směsmi.

Z bezpečnostního listu směsi MONTI vyplývá, že přeprava této směsi podléhá mezinárodnímu předpisu ADR (je závazný i pro vnitrostátní přepravu látek a směsí v České republice). Závaznost předpisu je stanovena zákonem č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě, kde jsou také stanoveny podmínky přepravy nebezpečných věcí (§ 1, odst. 2, § 22 a § 23). Vzhledem k obsáhlosti a složitosti doporučuji problematiku projednat s bezpečnostním poradcem pro přepravu nebezpečných věcí.

Vzhledem k tomu, že směs je uvedená jako žíravá (symbol nebezpečnosti C), musí zaměstnavatel pro nakládání s touto látkou mít zpracovaná písemná pravidla o bezpečnosti, ochraně zdraví a ochraně životního prostředí při práci s nebezpečnými chemickými látkami a směsmi, včetně zabezpečení způsobu jejich přepravy mezi provozovnami, ve smyslu § 44a, odst. 9 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví.

Publikováno v Poradce BOZP – otázky a odpovědi, 22. ročník, vydával ROVS