Otázky a odpovědi
Dotaz č.140
Na vašich stránkách máte obrovskou nabídku školení, odborných knih a mnoha dalších zajímavých věcí. Já ale vždy velmi pracně zjišťuji, jestli jste tam něco nového přidali anebo ne. Nemohli by jste to nějak pořádně zpřehlednit, aby bylo na první pohled jasné co je tam nového?
Odpověď
Dobrý den,
tento přehled na našich stránkách naleznete hned na několika místech.
- V záhlaví stránek, hned pod našim logem, běhá poutač s posledními deseti novými položkami, které jsme na web přidali. Podržením kurzoru na vybranou položku se tato zastaví. Pokud vás některá položka zaujala, tak si jí můžete otevřít kliknutím.
- Na titulní straně je vpravo jako poslední záložka NOVINKY. Zde naleznete nejbližší termíny kurzů a zkoušek, výše zmíněné aktuality, i nejnovější aktualizace software a novinky v e-shopu.
- Novinky umísťujeme i ve vyskakovacím okně na titulní straně.
Hana Martinát Loudinová
jednatelka ROVS
Dotaz č.139
Kdo hradí psychologické vyšetření u řidičů?
Odpověď
Podle § 87a zákona 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, je povinen se podrobovat dopravně psychologickému vyšetření:
odstavec 1:
- držitel řidičského oprávnění pro skupinu C1+E, C nebo C+E, pokud řídí nákladní automobil o největší povolené hmotnosti převyšující 7 500 kg nebo speciální automobil o největší povolené hmotnosti převyšující 7 500 kg nebo jízdní soupravu, která je složena z nákladního automobilu a přípojného vozidla nebo ze speciálního automobilu a přípojného vozidla a jejíž největší povolená hmotnost převyšuje 7 500 kg,
- držitel řidičského oprávnění pro skupinu D1+E, D nebo D+E, pokud řídí motorové vozidlo zařazené do některé z těchto skupin vozidel.
odstavec 3:
-
osoba, která žádá o vrácení řidičského oprávnění, které pozbyla v důsledku:
- dosažení celkového počtu 12 bodů v bodovém hodnocení řidičů,
- soudem uloženého trestu zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel,
- správním orgánem uložené sankce zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel, byla-li tato sankce uložena na dobu nejméně 6 měsíců, nebo
- podmíněného odložení podání návrhu na potrestání nebo podmíněného zastavení trestního stíhání, v průběhu jehož zkušební doby se zavázala zdržet se řízení motorových vozidel.
Náklady na dopravně psychologické vyšetření osob uvedených v odstavci 1 hradí u osob v pracovněprávním vztahu zaměstnavatel.
U osob uvedených v odstavci 1, které nejsou v pracovněprávním vztahu, a u všech osob uvedených v odstavci 3 hradí náklady na dopravně psychologické vyšetření tyto osoby.
Publikováno v Poradce BOZP – otázky a odpovědi, 21. ročník, vydával ROVS
Dotaz č.138
Jak skloubit lékařské vstupní a preventivní prohlídky u řidičů - podle zákona č. 361/2000 Sb., mají řidiči termín prohlídek 1 x za dva roky a nad 50 let věku 1 x za rok. Dále mohou být termíny podle nového zákona č. 373/2011 Sb. a prováděcí vyhlášky č. 79/2013 Sb., kde jsou termíny stanoveny podle kategorizace práce. V tom případě by museli řidiči mít i dva formuláře.
Prosím o vysvětlení, jak tyto prohlídky skloubit a správně provádět.
Odpověď
Termíny pracovně lékařských prohlídek, stanovené vyhláškou 79/2013 Sb., nejsou stanoveny „pouze“ podle kategorizace práce (viz příloha 2, část I. Rizikové faktory pracovních podmínek), ale také podle „jiných“ rizik, vyplývajících z pracovních činností zaměstnanců (viz příloha 2, část II. Rizika ohrožení zdraví).
Pracovně lékařské prohlídky řidičů podle zákona 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, a podle vyhlášky 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče, nelze skloubit, protože se týkají výkonů různých činností a pro tyto činnosti jsou stanoveny různé termíny pracovně lékařských prohlídek.
Pracovně lékařská prohlídka podle zákona 361/2000 Sb., se týká:
- řidič vozidla, který při plnění úkolů souvisejících s výkonem zvláštních povinností užívá zvláštního výstražného světla modré barvy, případně doplněného o zvláštní zvukové výstražné znamení (např. vozidel zdravotní záchranné služby, policie, hasičského záchranného sboru, některých dopravních podniků, pohotovostních služeb plynových zařízení),
- řidič, který řídí motorové vozidlo v pracovněprávním vztahu a u něhož je řízení motorového vozidla druhem práce sjednaným v pracovní smlouvě (tzv. řidič z povolání – řidičské oprávnění všech skupin!),
- řidič, u kterého je řízení motorového vozidla předmětem samostatné výdělečné činnosti prováděné podle zvláštního právního předpisu (živnostenského zákona),
- držitel řidičského oprávnění pro skupinu C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D nebo D+E, pokud řídí motorové vozidlo zařazené do některé z těchto skupin vozidel (řidiči vozidel nad 3,5 t celkové hmotnosti, včetně soupravy = tažné vozidlo + tažené vozidlo, řidiči autobusů),
- držitel osvědčení pro učitele řidičů pro výcvik v řízení motorových vozidel podle zvláštního právního předpisu (učitel autoškoly).
Pro tuto pracovně lékařskou prohlídku platí vzor posudku stanovený přílohou 2 prováděcí vyhlášky 277/2004 Sb., o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel, a dále by žádost zaměstnavatele měla být doplněna „Prohlášením posuzované osoby ke své zdravotní způsobilosti“, podle přílohy 1 výše uvedené vyhlášky.
Pracovně lékařská prohlídka podle vyhlášky 79/2013 Sb., přílohy 2, části II. Rizika ohrožení zdraví, odst. 5 „Řízení motorových vozidel s výjimkou řidičů podle § 87 odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů, pokud je tato činnost vykonávána jako obvyklá součást výkonu práce nebo jsou do místa výkonu práce přepravovány další osoby“, se týká ostatních řidičů zaměstnavatele, kteří řídí např. vozidla do 3,5 t (nebo motocykly všech druhů a tříkolky) a u kterých není řízení vozidel hlavní pracovní činností.
Pro tuto pracovně lékařskou prohlídku musí posudek obsahovat náležitosti podle § 17 vyhlášky 79/2013 Sb. a přílohy 1, části 9, vyhlášky 98/2012 Sb., o zdravotnické dokumentaci.
V obou případech musí zaměstnavatel zpracovat „žádost“ k provedení pracovně lékařského prohlídky u poskytovatele pracovně lékařských služeb podle § 15 vyhlášky 79/2013 Sb. V žádosti uvede důvod pracovně lékařské prohlídky.
Publikováno v Poradce BOZP – otázky a odpovědi, 21. ročník, vydával ROVS
Dotaz č.137
Před lety jsem si od vás koupil program RIZIKA, kde jste mi sestavili vzory rizik podle mého výběru. Bylo to levnější, než si koupit celý program. Neuvažujete o podobné službě u vašeho dalšího programu SIB-LEX? Pro mně je SIB-LEX zbytečně moc rozsáhlý. Já bych používal jen ty části, které potřebuji. Určitě by to přivítalo i mnoho dalších lidí.
Odpověď
Náš program RIZIKA NA MÍRU skutečně takový výběr umožňuje.
V programu SIB-LEX jsou desetitisíce stran odborných textů, vzorů dokumentací a tiskopisů, legislativy. Pokud se vám zdá být program příliš rozsáhlý, tak vás naučíme pracovat s několika způsoby vyhledávání ( v názvu dokumentu, v obsahu dokumentu dle hledaného slova, čísla aktualizace, či velikosti souboru ), díky kterým za pár vteřin naleznete vše, co potřebujete.
Sestavení obsahem malého programu SIB-LEX na míru by bylo pro nás nesmírně pracné a konečná cena by pak tedy byla mnohanásobně větší než cena celého původního SIB-LEXu.
Na pravidelné čtvrtletní aktualizaci programu SIB-LEX pracuje velký tým našich odborných spolupracovníků, udržování zmenšené verze by tedy bylo velmi složité.
Hana Martinát Loudinová
jednatelka ROVS
Dotaz č.136
Můj dotaz se týká svislé invalidní plošiny (nikoliv výtahu). Platí pro ni stejné lhůty prohlídek a zkoušek jako pro výtahy dle ČSN 27 4002? Může firma, která dělá revize výtahů, dělat i revize těchto plošin?
Odpověď
Dle § 4 odst. 1 písm. c) zákona č. 309/2006 Sb., kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v pracovněprávních vztazích a o zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy je zaměstnavatel povinen zajistit, aby zařízení bylo, mimo jiné, pravidelně a řádně udržováno, kontrolováno a revidováno.
Pro zařízení platí především průvodní dokumentace od jeho výrobce, která musí obsahovat mimo jiné i požadavky pro provoz, zkoušení a kontroly (včetně lhůt) i pro obsluhu. Má zde být upřesněna požadovaná kvalifikace pracovníka pro provádění kontrolní a revizní činnosti. Kvalifikace revizního technika výtahů, pro jistou podobnost mechanismů, je pravděpodobně dostatečná, ČSN 27 4002 pro provoz a servis výtahů však pro invalidní plošinu neplatí.
Publikováno v Poradce BOZP – otázky a odpovědi, 21. ročník, vydával ROVS